Wynajem sali weselnej na co zwrócić uwagę

Gedeckter TischOrganizacja wesela to długa droga, którą warto rozpocząć przynajmniej rok przed planowaną datą ślubu. Zasada ta dotyczy szczególnie wynajmu sali weselnej. Wiele lokali ma już pozajmowane terminy (zwłaszcza te w najgorętszym weselnym sezonie) z wielomiesięcznym wyprzedzeniem czasowym. Aby móc zarezerwować salę weselną – czy to w domu weselnym, czy to w zajeździe lub w restauracji – należy podpisać z właścicielami lokalu umowę najmu. Koszty inwestycji nie są małe. Zależą w dużej mierze od ilości zaproszonych osób oraz warunków lokalowych. Dlatego też tak ważne jest, by już na etapie podpisywania umowy wiedzieć, czego oczekuje się od sali oraz ilu mniej więcej będzie zaproszonych gości.

Jak powinna wyglądać umowa najmu sali weselnej

Aby mieć pewność, że wesele odbędzie się tak, jak Para Młoda sobie zaplanowała, należy zadbać o odpowiednią formę umowy najmu sali weselnej. Oczywiście, zawsze można przeanalizować ją przed podpisaniem z prawnikiem, ale, by zaoszczędzić czas i pieniądze, można w prosty sposób samodzielnie przypilnować warunków umowy.

Nadrzędną zasadą, o jakiej należy pamiętać przy podpisywaniu umowy najmu lokalu weselnego, jest to, by wszelkie ustalenia, jakie padły pomiędzy właścicielami sali a Parą Młodą, zostały uwiecznione na piśmie. Jeśli to  lokal ma zapewniać obsługę czy dostarczyć tort weselny – niech informacje te znajdą się w umowie. W przeciwnym wypadku może okazać się, że tego po prostu nie otrzymamy, a jednocześnie nie będzie żadnej podstawy do wszczęcia procesu reklamacyjnego.

Umowa na wyżywienie

Kolejnym ważnym punktem jest menu. Umowa powinna zawierać nie tylko cenę wyżywienia za każdego gościa, ale także szczegółowe menu, które stanowi załącznik do umowy. Zwykle dokładne menu ustala się około jednego miesiąca przed ceremonią, wcześniej jednak Para Młoda ma wgląd do ogólnie oferowanych przez lokal potraw weselnych, z których będzie można skomponować własne menu.

Umowa najmu powinna dokładnie określać wszelkie koszty wraz z wysokością zaliczki (zwykle jest to 20%), z zaznaczeniem, o ile procent cena może ulec zmianie (co wynika z tego, że trudno jest oszacować koszt warzyw, mięs itp. z kilkumiesięcznym wyp4rzedzeniem) oraz jakie są warunki ewentualnego zerwania umowy najmu lokalu.

Wesele , ,

Comments are closed.